„Myslím si, že bude veľmi dôležité pripraviť mužstvo na tú atmosféru a na veľmi silný Celtic, ktorý dlho neprehral,“ uviedol pred utorkovým odletom do Škótska asistent trénera v Slovane Boris Kitka.
O tom, že Liga majstrov je skutočne milionárska súťaž, svedčia aj konkrétne finančné ukazovatele. Zhodou okolností, v pondelok podvečer zverejnil Celtic svoje hospodárske výsledky za predchádzajúcu sezónu. A v slovenských reáliách ide vskutku o ohromujúce sumy.
Zisk vyše 21 miliónov
Klub, v ktorom v minulosti zanechali výraznú hráčsku stopu Ľubomír Moravčík a Stanislav Varga, ako aj tréner Jozef Vengloš, vykázal v poslednom ligovom ročníku príjmy na úrovni 147,8 milióna eur. Prevádzkové náklady Celticu sa pohybovali na úrovni 125 miliónov eur, pričom profit The Bhoys pred zdanením bol na úrovni 21,12 milióna eur.
Len na porovnanie, celkové výnosy Slovana za lanský rok predstavovali 19,4 milióna eur. Na rozdiel od Celticu však mal klub z Tehelného poľa manko 6,4 milióna eur. Po tejto sezóne by sa však ekonomické ukazovatele klubu, ktorý vlastní veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík, mali dramaticky zlepšiť. Veď len za účasť medzi európskou klubovou smotánkou zinkasuje Slovan od Medzinárodnej futbalovej únie UEFA minimálne 20 miliónov eur.
Na druhej strane, pred začiatkom hlavnej fázy tohtoročnej edície Ligy majstrov je zjavné a nespochybniteľné, že súperi Slovana pracujú s úplne inými rozpočtovými balíkmi. Veď odhadovaný ročný rozpočet Slovana sa má pohybovať zhruba na úrovni 25 miliónov eur. Pritom Celtic podľa dostupných zdrojov minie len na výplaty pre svojich hráčov okolo 26,25 milióna eur, z toho najlepšie honorovaný hráč mužstva – kapitán Callum McGregor – zarobí ročne 2,28 milióna eur.
Stret dvoch svetov
Finančné možnosti, s akými pracuje vedenie Celticu, sú nadštandardné aj pre top kluby z nášho regiónu. Aj preto platí, že v prípade dnešnej konfrontácie pôjde, ekonomicky, o stret dvoch svetov. „Finančne je však podľa mňa medzi Slovanom a Celticom markantnejší rozdiel než zo športovej stránky. Ak sa vrátime do roku 2005, keď Artmedia Bratislava vyradila Celtic a neskôr hrala vyrovnané partie aj s ďalším škótskym veľkoklubom Glasgow Rangers, tak rozdiel v rozpočtoch bol aj vtedy enormný. Na ihrisku sa to však v prospech Škótov neprejavilo,“ poznamenal pre HN futbalový analytik Jozef Tokoš.
A bolo by skvelé, keby sa podobný scenár zopakoval aj v stredu večer. Papierové prognózy totiž hovoria v prospech domácich. Hodnota kádra Celticu je 119 miliónov eur, čo je viac než celá Niké liga. V roku 2019 sa Celtic dokonca ocitol na 30. mieste prestížneho rebríčka Football Benchmark pri takzvanej Enterprise Value na úrovni štvrť miliardy eur. Išlo o historický počin, keď sa škótsky klub prvý raz ocitol medzi najbohatšími futbalovými klubmi sveta.
„Manažment Celticu si evidentne dlhodobo robí dobre svoju robotu. Okrem športových úspechov neboli s klubom spájané ani žiadne problémy s porušením finančného fair play. Zároveň sa aplikuje rozumná transferová politika,“ dodal ešte Tokoš. Mužstvá Vladimíra Weissa však už viackrát dokázali riadne zaskočiť svojich favorizovaných súperov. Zabodujú belasí v Lige majstrov hneď na úvod?